Život je boj, který můžeme prohrát!

Snídaně nastartuje oragnismus

6. listopadu 2007 v 16:32 |  Zdraví
Snídaně startuje organismus do nového dne, proto by si člověk na ni měl udělat čas. V ideálním případě by měl mít tak hodinu, aby si vše v klidu připravil, najedl se a pak si poseděl a tělo mohlo začít potravu trávit. Podle průzkumu, který byl zveřejněn, má ale dost času na snídani jen necelá polovina Čechů. Ostatní jedí v práci, "v poklusu", nebo dokonce snídani nestíhají vůbec.
Snídaně startuje tělo do nového dne

"Správná snídaně by měla být vyvážená a měli bychom si na ni udělat čas každý den. Teprve pak nám dodá energii, kterou potřebujeme," řekla dnes novinářům výživová poradkyně a známá televizní "hubnoucí" doktorka Kateřina Cajthamlová. Snídaně by podle ní měla pokrýt 20 až 30 procent denního energetického příjmu.

Menu by podle ní mělo začít sklenkou čerstvého ovocného nápoje ředěného dvěma díly čisté vody, následovat by měly obiloviny, jako chleba, cereální sušenky či müsli, k tomu jogurt nebo tvaroh s ovocem a na závěr čaj. Na rozdíl od kávy se z něj totiž uvolňuje kofein pomalu, takže povzbudí dlouhodobě.

Muži mají o snídani trochu jiné představy než ženy, müsli většina odmítá. Mají více svaloviny, takže potřebují ve stravě více masa, s přimhouřením oka by jim tedy Cajthamlová povolila ráno šunku s vejci.

Lékařka upozornila, že snídaně se liší nejen podle pohlaví, ale i podle ročního období. V zimě potřebuje tělo více zahřát, k tomu jsou nejlepší různé kaše, například z ovesných vloček s ovocem a medem. V létě naopak by mělo být na snídani více ovoce a zeleniny. A v každém ročním období je důležitý dostatek tekutin.

Cajthamlová prozradila, že ona snídá nejraději müsli s jogurtem, připravuje si je večer, aby změklo. Miluje grepový džus, který si ředí, po müsli pije zelený čaj.

Podle lékařky si ten, kdo chce, čas na snídani udělá. Své dvě děti budí ráno v pět hodin, aby se v klidu najedly. Neobstojí tedy u ní výmluvy pacientů, že ráno jídlo nestihnou. Někteří lidé nechtějí ráno snídat, protože když se najedí, mají prý pak celý den hlad, a tak jedí více a tloustnou. To je podle lékařky velký omyl. Snídat se má, k tloustnutí vede odkládání jídla až na večer, kdy člověk hnaný vlčím hladem spořádá vše, na co přijde.
Jak vypadá vaše snídaně v běžný pracovní den?
na snídani mám dostatek času a téměř vždy si ji vychutnám45,71 procenta
obvykle snídám až u pracovního stolu25,71 procenta
obvykle snídám "v poklusu"14,29 procenta
snídani většinou nestíhám14,29 procenta
Zdroj: Hnutí za dobrou snídani
Moje pozn.: Jak tam píší o tom džusu... ne že jej vytáhnete z ledničky a pak ledový džus vypijete! Musí být vlažný nebo dokonce skoro teplý!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 17. února 2009 v 22:24 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama